ENERJİ KİMLİK BELGESİ SORGULAMA

Enerji Kimlik Belgesi alındıktan sonra mutlaka resmi kurumların sitelerinden Enerji Kimlik Belgesi Sorgulama işlemini yapmalısınız. Aşağıdaki butonlar aracılığıyla ister Bakanlığın resmi sitesi üzerinden isterseniz de E-Devlet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. Peki Enerji Kimlik Belgesi Sorgulama işlemi nasıl yapılır? Bu soruyu cevaplamadan önce Enerji Kimlik Belgesinin nereden alınabileceği ile ilgili sizi bilgilendirelim. Enerji Kimlik Belgesini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş kişi ve kurumlar verebilir. Enerji Kimlik Belgesi (EKB) bakanlık onaylı Enerji Verimliliği Danışmanlığı (EVD) şirketleri tarafından veya meslek odalarından alınmış SMM belgesine sahip mühendisler veya mimarlar ya da bünyesinde bu vasıfları taşıyan mühendis veya mimar bulundurulan şirketler tarafından verilebilir.

EKB SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Enerji Kimlik Belgesi Sorgulama işlemlerini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Resmi Sitesi aracılığıyla veya E-Devlet sistemi üzerinden online olarak yapabilirsiniz. Bu sorgulama işlemini yapabilmeniz için sizin için hazırlanmış enerji kimlik belgesini öncelikle bakanlığın onaylaması gerekiyor. Bakanlığın onaylamadığı enerji kimlik belgeleri hiçbir koşulda geçerli olmamakla birlikte sahte veya usulsüz belge niteliğini taşımaktadır. Size verilen belgenin orjinal olup olmadığını aldığınız enerji kimlik belgesi üzerinde sol alt köşede yer alan “belgenin numarası” isimli alandaki numarayı bakanlığın resmi sitesi üzerinden veya e-devlet üzerinden sorgulatarak kolayca öğrenebilirsiniz. Bu numarayı aşağıdaki butonlar aracılığıyla gireceğiniz resmi sorgulama ekranlarından ilgili kutuğuya yazdıktan sonra “ARA” butonuna basmanız yeterli. Belgeniz orjinalse karşınıza detaylı bir liste gelecek ve belgeye ait detaylar yer alacaktır.

BU SORGULAMA EKRANINDA NELER VAR?

Sorgulama yaptıktan sonra karşınıza çıkan ekranda; Proje no, Uavtld (adres kodu), Ruhsat tarihi, Tadilat tarihi( varsa), proje tarihi, Proje onaylama durumu bulunmaktadır. Bunun yanında Bina adı, İl ve ilçe bilgileri, yapı tipi, toplam inşaat alanı(m2), Ekb belgesinin Enerji performans sınıfı (A,B,C,D,E,F,G) ve Son geçerlilik tarihi de yazmaktadır.

Alanya Enerji Kimlik Belgesi Sorgulama
Detaylı Bilgi için 0(242) 511 44 77